,,Stawianie baniek” w większości kojarzy nam się z ludowym leczeniem przeziębienia oraz infekcji zarówno dolnych jak i górnych dróg oddechowych, na przykład zapalenia oskrzeli, przewlekłego kaszlem. W tym celu stosowano bańki szklane, które przystawiano najczęściej na plecach oraz klatce piersiowej chorego na gorąco – z użyciem ognia w celu pozbycia się uporczywej choroby. Zwykle po takim zabiegu zostawały ślady na ciele po zassanych bańkach oraz należało spędzić kilka dni w cieple bez wychodzenia na zewnątrz.
Dzisiaj szklane bańki coraz częściej zastępowane są przez gumowe bańki chińskie – które są o wiele łatwiejsze w zastosowaniu, a do ich użycia nie potrzebujemy ognia. Znalazły one bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w leczeniu przeziębień, ale także w wielu innych dziedzinach, na przykład kosmetologii.

 

Poniżej przedstawiamy główne zastosowania masażu przy użyciu bańki chińskiej

 

 • Leczenie wyżej wspomnianych infekcji oraz przeziębień – metodą bezogniową. Jest to dobra alternatywa dla baniek tradycyjnych – zwłaszcza u dzieci.
 • Bańka chińska może okazać się przydatna przy wykonywaniu masażu relaksacyjnego – bowiem pomaga usunąć powstałe w ciele napięcia mięśni, które są przyczyną wielu dolegliwości bólowych, na przykład bólu kręgosłupa.
 • Masaż bańką chińską poprawia ukrwienie całego ciała oraz w znaczny sposób usprawnia działanie układu krążenie w naszym ciele.
 • Pomaga zlikwidować lub zmniejszyć dolegliwości reumatyczne oraz bóle kostno – stawowe.
 • Masaż bańką chińską jest bardzo skuteczny w likwidacji oraz redukcji cellulitu, czyli tak zwanej ,,pomarańczowej skóry” z którą niestety obecnie walczy ponad 90 procent kobiet.  Taki masaż nie tylko pomaga wyraźnie zmniejszyć cellulit, ale jest także bardzo skuteczny w modelowaniu całej sylwetki oraz usuwaniu tłuszczu z okolic brzucha.
 • Dzięki bańkom chińskim jesteśmy w stanie także wyraźnie zmniejszyć powstałe na naszej skóry – z różnych przyczyn – nieestetyczne rozstępy oraz leczyć trądzik.

 

Jak wygląda masaż przy użyciu bańki chińskiej?

 

Do przeprowadzenia masażu niezbędne jest zastosowanie oliwki, która ułatwi przesuwanie się bańki po powierzchni skóry. Za pomocą bańki chińskiej należy zassać fałd skóry do jej środka, a następnie przesuwać bańkę w kierunku w którym przebiegają węzły chłonne.  Dzięki działaniu próżniowemu bańki o wiele łatwiejszym staje się usuwanie nagromadzonych w ciele toksyn, poprawa krążenia oraz wygładzenie i ujędrnienie skóry. Taki masaż można wykonać samodzielnie, jednak jego nieumiejętne przeprowadzenie niesie ze sobą ryzyko pojawienia się na skórze nieestetycznych siniaków oraz wybroczyn- dlatego w tym celu najlepiej jest się udać do profesjonalnego masażysty, lub przynajmniej poprosić o pomoc drugą osobę.

 

Przeciwwskazania do wykonywania zabiegu bańką chińską

 

Chociaż masaż bańką chińską należy do bezpiecznych i można go z powodzeniem przeprowadzać u większości zdrowych osób to jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania, które przed poddaniem się zabiegowi warto jest poznać. Najczęstsze z nich to:

 • choroby nowotworowe
 • choroby zakaźne
 • hemofilia
 • ciąża
 • wiek – nie zaleca się masażu u osób powyżej 80 roku życia
 • menstruacja
 • cera ,,naczynkowa”

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *