Masaż to coś, co towarzyszy człowiekowi od setek lat. Pozwala istotnie się odprężyć i zrelaksować. W obecnych czasach, kiedy jesteśmy co raz bardziej zabiegani i co raz częściej nie mamy czasu, masaż może być chwilą na złapanie oddechu. Masaż w dużym stopniu przyczynia się do rozluźnienia mięśni oraz redukcji stresu. W obecnych czasach coraz więcej chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać w związku z czym chodzą na przykład na siłownię. Właśnie takim osobom polecany jest w szczególności masaż powięziowy. Powięź odgrywa dość znaczącą rolę w organizmie, jednak jej praca często niezauważalna.

 

Czym jest powięź i jakie pełni role w organizmie

 

Powięź odgrywa znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu – przede wszystkim układu ruchu. Powięź to błona, która zbudowana jest z tkanki łącznej. Powięź:

  • tworzy błonę chroniącą mięśnie od zewnątrz
  • tworzy takie elementy w organizmie jak torebki stawowe, więzadła, ścięgna
  • stanowią przegrody dla grup mięśniowych

Powięź tworzy swojego rodzaju siatkę, która obejmuje całe ciało i utrzymuje je jako całość, a także pomaga mu. Powięź bierze również udział w przebiegu szeregu procesów biochemicznych, pomagają w walce z drobnoustrojami i są podstaw podczas regeneracji uszkodzonych części organizmu.

 

Objawy dysfunkcji powięzi

 

Najpowszechniejszym objawem, który towarzyszy problemom z powięzią są bolesne napięcia. Istnieje obecność bólu podczas nacisku na dana strukturę, tzw. punkt spustowy. Bagatelizowanie tych objawów może w konsekwencji doprowadzić do takich dysfunkcji powięziowych jak obrzęki w miejscu uszkodzenia i sąsiednich struktur, wady postawy, a nawet mogą doprowadzić do spowolnienia metabolizmu.  Dysfunkcje te z reguły spowodowane są przeciążeniem struktur stawowych oraz mięśniowych. Naszym sprzymierzeńcem może okazać się masaż powięziowy lub terapia powięziowa.

 

Masaż powięzi – roller twoim przyjacielem

 

Masaż powięziowy ma za zadanie rozerwanie połączonych ze sobą struktur powięzi celem zwiększenia ich elastyczności u usprawnienie funkcjonalności. Najpopularniejszym masażem jest masaż z wykorzystaniem rollera. Roller to nic innego jak wałek z wypustkami. Ćwiczenie polega na opieraniu się na rollerze danymi mięśniami i przesuwanie się po nim. Każde mięśnie masuje się aż do uzyskania rozluźnienia. Jeżeli w jakimś miejscu występuje ból, to należy oprzeć się tym miejscem na rollerze nieco dłużej.

 

Terapia powięziowa – zadbaj o układ ruchu

 

Terapia mięśniowo-powięziowa jest jedną z terapii stosowanych w fizjoterapii celem zwalczania bólów mięśni, stanów zapalnych stawów, a także redukcji przeciążeń i nadwyrężeń. Daje niezwykłe efekty i stosowana jest w leczeniu wielu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Terapia powięziowa, zwana w skrócie KMI ma za zadanie rozerwanie sklejonych ze sobą powięzi oraz mięśni i przywrócenie im elastyczności. Opiera się na koncepcji, wedle której łączy się rózne struktury ciała, powięzi oraz mięśnie w układy zwane taśmami mięśniowymi. Terapia ta polega na poddaniu tkanek uciskowi przez terapeutę, przesuwaniu ich i wykonywaniu określonych w tym czasie ruchów.

Terapia powięziowa pozwala odzyskać uszkodzonym tkankom ich elastyczność oraz ruchomość, a także redukcję powstałych w nich stanów zapalnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *