Zabieg masażu znany ludzkości był już w czasach starożytnych. Otóż starożytni Chińczycy, a następnie Grecy potrafili docenić jego prozdrowotne właściwości lecznicze oraz rehabilitacyjne. W dzisiejszych czasach masaż klasyczny jest doskonałą formą naturo-terapii.  Staje się on coraz łatwiej dostępny zarówno w luksusowych SPA, gabinetach masażu, klubach fitness czy chociażby centrach handlowych.

 

Masaż jako zabieg fizjoterapeutyczny

 

Masaż jako zabieg fizjoterapeutyczny polega na odpowiednim uciskaniu przez masażystę tkanek poprzez wywieranie odpowiedniego nacisku- zgodnie z kierunkiem w jakim przebiegają mięśnie, tkanki, naczynia krwionośne oraz limfatyczne od ich obwodu do serca. Obecnie gabinety masażu oraz centra odnowy biologicznej w swej ofercie kuszą bardzo bogatą ofertą masażu. Najpopularniejsze jego rodzaje to oczywiście masaż klasyczny, masaż kamieniami, masaż tajski, erotyczny, sportowy, antycellulitowy,odchudzający, masaż twarzy oraz wiele innych.
Najstarszą oraz najpopularniejszą formą masażu jest jego klasyczna wersja. W masażu klasycznym możemy wyróżnić kilka stosowanych technik, a do najpopularniejszych  z nich należą głaskanie, rozcieranie, uciskanie, oklepywanie, wibracja oraz wałkowanie i zwykle występują one w takiej właśnie kolejności.

 

Masaż klasyczny

 

Masaż klasyczny głównie stosowany jest jako masaż leczniczy, rehabilitacyjny, relaksacyjny, oraz pomoc przy wszelkiego rodzaju kontuzjach urazach czy nadciągnięciach mięśni, bólach kręgosłupa czy dolegliwościach reumatycznych.Dzięki niemu jesteśmy w stanie zachować oraz przywrócić odpowiednie napięcie mięśniowe, utrzymać prawidłową postawę ciała oraz zapobiec skrzywieniom kręgosłupa.

Masaż wpływa także pozytywnie na nasz układ nerwowy- relaksuje i uspokaja, a także pobudza układ krążenia pacjenta zapewniając tym samym lepsze i szybsze przesyłanie bodźców do mięśni, usprawnienie pracy układu pokarmowego oraz szybszą przemianę materii. Nie należy także zapominać o pozytywnym wpływie masażu na psychikę- pozwala pozbyć się napięć mięśni, odprężyć i rozluźnić oraz zwiększa wydzielanie się endorfin nazywanych popularnie ,, hormonami szczęścia”.

 

Jak się przygotować do zabiegu?

 

Do masażu klasycznego nie jest konieczne specjalne przygotowanie- wystarczy wziąć dokładny prysznic całego ciała oraz zjeść lekkostrawny posiłek na okoły pół godziny przed przystąpieniem do zabiegu. Podczas samego masażu klient leży na specjalnym łóżku do masażu w wygodnej pozycji na plecach, bądź na brzuchu w zależności od tego ,które części ciała są poddawane zabiegowi, nago- a jego miejsca intymne są kryte ręcznikiem. Do wykonywania masażu klasycznego terapeuci stosują środki poślizgowe- w celu uniknięcia otarć skóry osoby masowanej -aplikując na skórę pacjenta aromatyczne olejki, dlatego po zakończonym zabiegu również należy wziąć prysznic.

Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania masażu klasycznego są stany zapalne i choroby alergiczne skóry oraz infekcje, którym towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Nie powinno się go wykonywać także u osób chorych na miażdżycę naczyń, w stanach zapalnych żył oraz przy zakrzepach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *