Chyba każdy, kto kiedykolwiek skorzystał z profesjonalnego masażu, zdaje sobie sprawę z jego dobroczynnych skutków. Relaks, uczucie odprężenia, radzenie sobie z napięciem mięśni… to tylko niektóre z korzyści. Obecnie na rynku tego typu usług spotkać się możemy z różnymi rodzajami masażu. Dziś przybliżymy jeden z nich. Mowa o masażu głębokich tkanek miękkich.

 

Czym jest masaż głębokich tkanek miękkich?

 

Chociaż nazwa może sugerować, że ten typ masażu charakteryzuje się dużą dynamiką, to w rzeczywistości polega na powolnych i dokładnych ruchach masażysty. Posługując się nie tylko palcami, ale też przedramionami i łokciami, za pomocą nacisku masażysta oddziałuje na ścięgna oraz brzuśce mięśniowe. Jeśli oczekujemy usypiającego masażu, zawiedziemy się – masaż głębokich tkanek miękkich w większym stopniu energetyzuje niż relaksuje, chociaż faktem jest, że po sesji z masażystą możemy poczuć się bardziej wypoczętym i odprężonym.

 

Czemu służy tego rodzaju zabieg?

 

Nieprawidłowa postawa ciała, różnorodne schorzenia czy po prostu siedzący tryb życia, do którego zmusza nas rodzaj wykonywanej pracy, powodują, że niektóre tkanki w naszym organizmie stają się przewlekle napięte. Skutkuje to oczywiście mniejszymi bądź większymi dolegliwościami bólowymi, wynikającymi z powstania w napiętych tkankach zrostów. Ów zrosty spotkać można nie tylko w mięśniach, ale też w więzadłach czy ścięgnach. Sytuacja taka doprowadzić może do zmniejszenia ruchomości danej części ciała oraz do stanów zapalnych o różnym poziomie zaawansowania.

Dzięki masażowi głębokich tkanek miękkich dochodzi do zlikwidowania tych zrostów, wydłużenia mięśni oraz do ich rozluźnienia. Wykwalifikowany masażysta, za pośrednictwem odpowiednich działań może sprawić, że nasze dolegliwości znacznie zelżeją lub znikną.

 

Jakie są wskazania do masażu głębokich tkanek miękkich?

Masaż głębokich tkanek miękkich to doskonałe rozwiązanie, jeśli odczuwamy napięcie mięśni i związane z tym dolegliwości bólowe, utrudniające nam życie. Odpowiedni ucisk sprawi, że mięśni zostaną rozluźnione, a ruchomość i elastyczność tkanek zwiększą się. Żadne leki przeciwbólowe nie zadziałają w ten sposób, bowiem masaż jest w stanie rozprawić się ze źródłem bólu, a nie tylko go kamufluje.

Na masażu głębokich tkanek miękkich zdecydowanie mogą skorzystać osoby cierpiące na wady postawy i inne schorzenia kręgosłupa. I nie chodzi tu tylko o zmniejszenie bólu pleców, ale również o pozbycie się  bólów głowy, które pochodzą od kręgosłupa.

Masaż ten poleca się również osobom, które cierpią na bóle związane z rwą barkową i rwą kulszową. Taka terapia może pełnić również rolę rehabilitacji i pomóc w sprawniejszym i szybszym powrocie do pełnej sprawności po kontuzjach czy operacjach.

 

Kiedy lepiej unikać masażu?

 

Jeśli zastanawiamy się nad takim masażem, warto zwrócić uwagę również na przeciwwskazania do jego wykonania. Zabiegowi nie powinny być poddawane osoby, borykające się z zapaleniem stawów i ścięgien, nowotworami, tętniakami oraz z chorobami skóry (np. z egzemą).

Masaż głębokich tkanek miękkich może być twoją szansą na rozprawienie się z uporczywym bólem. Ważne tylko, aby zabieg wykonał profesjonalista.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *