Aromaterapia jest naturalnym sposobem radzenia sobie z wieloma dolegliwościami. Olejki eteryczne oddziałują na organizm człowieka, wspomagając leczenie wielu dolegliwości. W aromaterapii wykorzystywane są naturalne olejki uzyskane z roślin, ich kwiatów, łodyg, liści oraz korzeni. W zależności od rodzaju rośliny olejki wykazują różne działanie: bakteriobójcze, przeciwzapalne, odkażające, przeciwbólowe, kojące oraz przeciwwirusowe. Pobudzają także układ odporności i wzmacniają krążenie. Podawane są zazwyczaj przez drogi oddechowe, ale także bezpośrednio przez skórę oraz błony śluzowe. Aromaterapia przeznaczona jest dla osób zmagających się z takimi dolegliwościami jak: częste bóle głowy, przewlekłe bóle różnego pochodzenia, stany zdenerwowania oraz wzmożonego stresu, problemy ze snem, częsty kontakt z bakteriami itd. Najczęściej wykorzystywane są olejki:

 • lawendowy
 • rozmarynowy
 • szałwiowy
 • miętowy
 • cytrynowy
 • szałwiowy

 

Czym jest muzykoterapia?

 

Jest rodzajem terapii, która wykorzystuje różnego rodzaju dźwięki do łagodzenia dolegliwości o różnym podłożu. Muzykoterapia bazuje na leczniczym wpływie muzyki na psychikę oraz organizm człowieka. Udowodniono, że dźwięki wpływają na układ wegetatywny, układ krążenia oraz układ oddechowy. Doskonale radzi sobie także z lękami, depresją oraz obniżoną samooceną. Terapeuci często łączą muzykoterapię z fizjoterapią oraz kinezyterapią. Najczęściej wykorzystywana jest w zakładach psychiatrycznych, poradniach logopedycznych, audiologicznych oraz psychologicznych.

 

Na czym polega stymulacja muzyką?

 

Przede wszystkim muzykoterapia polega na wyzwalaniu emocji oraz aktywizowaniu uczuć. Zajęcia przeprowadzane są grupowo lub indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjenta. Uczestnicy terapii razem śpiewają, tańczą, a także tworzą muzykę. Taki rodzaj aktywności muzycznej bardzo dobrze radzi sobie z wyciszaniem nadpobudliwych reakcji dzieci oraz dorosłych mających problemy z koordynacją ruchową oraz deficytami związanymi z wieloma chorobami. Istnieją 4 głównych metod muzykoterapii:

 1. Metoda komunikatywna – otwiera na kontakt z drugim człowiekiem, poszerza zakres świadomości własnego ciała oraz zwiększa samoocenę.
 2. Metoda odreagowująco-wyobrażeniowa – wykorzystywana zazwyczaj w przypadku zaburzeń psychicznych związanych z okazywaniem oraz tłumieniem uczuć.
 3. Metoda kreatywna – doskonała dla dzieci, rozwija wyobraźnię oraz pozwala na improwizację.
 4. Metoda relaksacyjna – stosowana zazwyczaj w przypadku stanów lękowych.
 5. Metoda treningowa – jako forma wspierania terapii behawioralnej.

 

Dla kogo przeznaczona jest muzykoterapia?

 

Przeznaczona jest dla każdej grupy wiekowej, bez względu na umiejętności muzyczne. Samym założeniem tego rodzaju terapii jest otwarcie człowieka na świat, a muzyka i kontakt z ludźmi najlepiej oddziałuje na jednostki. Przeciwwskazaniami do uczestniczenia w terapii są jedynie epilepsja muzykogenna oraz ostre stany psychotyczne, które mogą zagrażać terapeucie lub pozostałym pacjentom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *